Gięcie blach przy użyciu prasy krawędziowej jest pod wieloma względami prawdziwą sztuką.

Prasa krawędziowa (krawędziarka) to rodzaj prasy służącej do gięcia arkuszy blachy.

Prasy krawędziowe przy zastosowaniu odpowiednich stempli i matryc pozwalają na wyginanie blach pod dowolnym kątem a także ich zagniatania czy karbowania. Prasa wygina blachę opuszczając belkę gnącą ze stemplem na blachę ułożoną na matrycy przymocowanej do dolnej belki. Metal jest z reguły wyginany kilkakrotnie, aż do uzyskania pożądanego kształtu.

Elementy prasy krawędziowej do blach:

 

Nowoczesne prasy do gięcia mogą mieć różną budowę. Pomimo to posiadają one wspólne elementy takie, jak:

A. POPRZECZNICA lub blok centralny, będące ruchomym elementem, na którym instalowane są stemple, przesuwa się pionowo po osi Y i zajmuje pozycję w określonych punktach wyznaczonych przez sterownik numeryczny, w zależności od wykonywanej obróbki. Dokładniej rzecz ujmując, występują niezależne osie Y1 i Y2, które regulują ewentualne odchylenia maszyny (w prasie hydraulicznej odpowiadają im różne suwy wykonywane przez cylindry).

B. STÓŁ ROBOCZY to stały nieruchomy element znajdujący się pod poprzecznicą, gdzie instalowane są matryce. Może on być wyposażony w system wyginania (lub wginania) mający na celu kompensację odkształcenia poprzecznicy, przede wszystkim w maszynach o szerokości ponad dwa metry.
Systemy te bardzo się różnią w zależności od koncepcji projektowych danego konstruktora i od typu maszyny.
Bardzo dobre wyniki uzyskuje się wykorzystując wginanie hydrauliczne. W tym przypadku, niektóre cylindry wysokociśnieniowe i o małym zasięgu są montowane w stole roboczym maszyny, a ich funkcja polega na precyzyjnej kompensacji odkształcenia belki poprzecznej podczas obróbki.

C. PŁYTY USTALAJĄCE to boczne płyty wyznaczające szerokość korpusu maszyny. Mogą być różnego rodzaju: na przykład, w zsynchronizowanych systemach hydraulicznych, mają one prawie zawsze wgłębienie umożliwiające wystawienie blachy poza ich szerokość.

D. STEROWANIE NUMERYCZNE (CNC) to prawdziwy mózg maszyny. Jest to urządzenie, dzięki któremu operator komunikuje się z maszyną poprzez programowanie bezpośrednie lub off-line z biura technicznego. Bardzo często, sterownik CNC umożliwia pracę w kilku trybach programowania, na przykład: trybie cyfrowym lub w trybie graficznym: w pierwszym operator wpisuje dane dotyczące detalu do realizacji bezpośrednio w odpowiednich polach, w drugim trybie, o wiele prostszym w użytkowaniu dla niedoświadczonych operatorów, wykorzystuje się grafikę dwu lub trójwymiarową do wizualizacji skończonego detalu oraz sekwencji gięcia.

E. PEDAŁ tzn. sterowanie pedałem włączającym maszynę podczas ruchu w górę i w dół.
Maszyna ta posiada dokładne specyfikacje konstrukcyjne, dzięki którym spełnia obowiązujące przepisy bezpieczeństwa.

F. WSPORNIKI I/LUB SUWAKI Są to najczęściej dodatkowe akcesoria produkowane na zamówienie. W przypadku, gdy są to elementy stałe i przesuwne montowane na prowadnicy, pełnią one jedynie funkcję podpory w przypadku obróbki ciężkich i/lub dużych gabarytowo detali. Jeżeli zaś są one ruchome (ramiona lub podpory do prowadzenia blachy) prowadzą one blachę podczas obróbki zarówno podczas wznoszenia jak i opadania.

G. TYLNY ZDERZAK (rys.6): jest to urządzenie umożliwiające wykonanie właściwej długości zgięcia. Na ogół składa się on z jednej belki, na której zamontowane są dwa lub więcej „elementy ustalające” (backgauges), które przesuwają się w bok do odpowiedniej pozycji.

Natomiast osie to:

X: „do przodu i w tył”, regulacja długości zagięcia (kołnierz)
R: „w górę i w dół”, regulacja wysokości wózka w celu uzyskania lepszego oparcia detalu i do ewentualnego montażu matryc o różnej wysokości.
Z: „prawa i lewa”, regulacja pozycji elementów ustalających na wózku w celu zagwarantowania odpowiedniej pozycji oparcia w czasie obróbki detalu.

Prasy krawędziowe są klasyfikowane według technologii użytej do wprawiania w ruch belki gnącej ze stemplem i wywierania nacisku na obrabiany detal, tonażu oraz długości belki.

Najpopularniejszą maszyną jest: prasa krawędziowa hydrauliczna. Prasy hydrauliczne umożliwiają wielokrotne zmiany prędkości, przez ustawienie prędkości dojazdowej, prędkości roboczej i prędkości powrotnej belki, żeby faktycznie zwiększyć czas produkcji między poszczególnymi gięciami.

Prasa hydrauliczna pozwala na gięcia bardziej precyzyjne, które dają większą kontrolę podczas schodzenia belki i ustawiania pracy; dodatkowo, w każdym momencie istnieje możliwość ustawienia skoku.

Krawędziowe prasy hydrauliczne są proste w obsłudze i wszechstronne pod względem wykrawania i kształtowania elementów blaszanych. Nawet oprzyrządowanie do prasy hydraulicznej jest nieskomplikowane i koszt obsługi materiału jest niższy, podczas gdy formowanie może odbywać się za pomocą ekonomicznych narzędzi na tej samej prasie hydraulicznej.

Prasy hydrauliczne można tak programować aby móc kontrolować prędkość dojazdową górnej belki i pozycję cylindra. Zatem prasa hydrauliczna może mieć dłuższe odcinki aby wykonywać różne rodzaje gięć. Prasa krawędziowa daje się łatwo ustawić i wykorzystać do różnych operacji.

Z tego względu są wykorzystywane do produkcji metalowych obramowań, obudów, wsporników i detali wykorzystywanych są w wielu branżach, takich jak:

– przemysł samochodowy, lotniczy i stoczniowy do produkcji różnego typu elementów, a nawet łopatek śrub napędowych
– przemysł budowlany do produkcji niestandardowych elementów dachów i fasad, metalowych zbiorników, detali i konstrukcji
– przemysł maszynowy do wytwarzania różnego typu elementów i części maszyn
– przemysł meblowy i wyposażenie gospodarstwa domowego
– przemysł reklamowy do produkcji bilbordów, stojaków i znaków.

W naszej firmie posiadamy prasę krawędziową firmy Amada.

Narzędzia do pras krawędziowych AMADA są produkowane z najwyższej jakości stali narzędziowej chromowo-molibdenowej i hartowane „na wskroś”. Nasz opatentowany proces Amanit® łączy optymalną twardość powierzchni, smarność i szlifowanie z najwyższymi tolerancjami. Te procesy produkcyjne gwarantują optymalną wydajność i długą żywotność narzędzia.

Wrażliwość, wyrafinowanie i wszechobecna dbałość o szczegóły, które są drugą naturą Japończyków zakorzenioną w ich kulturze, stworzyły innowacyjny technicznie i zaawansowany obiekt, który jest jednocześnie niezwykle stylowy i przyjazny.

Prasa krawędziowa hydrauliczna AMADA HFT 50-20
Parametry techniczne prasy:
– sterowanie: CD2005 AMADA
– długość całkowita: 2950 mm
– szerokość ramy maszyny: 1580 mm
– szerokość łączna ze sterowaniem: 1820 mm
– szerokość łączna z zasłoną świetlną: 1970 mm
– wysokość łączna: 2450 mm
– ciężar podstawowej maszyny: 4850 kg
– napięcie sieciowe V/H: 400 / 50
– max. Siła prasowania: 500 kN
– min. siła prasowania: 40 kN
– długość belki prasującej: 2090 mm
– max. dł. krawędziowania: 2085 mm
– dł. Pomiędzy stojakami: 2665 mm
– skok: 200 mm
– wysokość zabudowy: 470 mm
– szerokość stołu roboczego: 60 mm
– wysokość stołu: 960 mm
– prędkość robocza: 1-10 mm/s
– prędkość skoku powrotnego: 1-100 mm/s
– pojemność oleju: 55 l
– ciśnienie max.: 270 bar
– liczba sterownych osi: 4 szt.
Waga maszyny 4700kg

Producent: https://www.amada.eu

Oto przykład jak pracuje para krawędziowa Amada HFE 50-20

Więcej zdjęć z realizacji powierzonych nam zadań można znaleźć w naszej galerii.

 

materiały źródłowe:
www.amada.eu
www.vicla.eu